Okuyuş

TEVBE SURESİ 84. AYET

TEVBE SURESİ 84. AYET

19.10.2017

وَلَا تُصَلِّ عَلٰٓى اَحَدٍ مِنْهُمْ مَاتَ اَبَدًا وَلَا تَقُمْ عَلٰى قَبْرِه۪ۜ اِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِه۪ وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ ﴿84﴾

Onlardan ölen kimse üzerine ebediyen salat etme. Kabri üzerinde kıyam etme. Onlar, Allah ve elçisine uzak olanlardır. Onlar fasık bir durumdayken ölmüş olanlardır.

Kelime Açıklamaları

SALAYE : صلى

Müsabakayı kazananın ardından gelmek, dua etmek, Aklın Allah’a yükselmesi, yakmak için ateşe atmak,  ateşte ısınmak, diriliş. Dua,  namaz, rahmet, yarışta birinci geleni takip eden(ikinci), bir işin şiddetini tatmak, cephe, bereketine rahmetine bürünmek.

MÂTE: مات

Cansız, diri ölmek, sakin olmak, yer tenha ve evsiz barksız olmak, ölüm, hayat olmayan, yok oluş, vefat, fanilik, eceliyle tabii ölüm.

KÂME: قام

Dikilme ayak üzerinde kalmak, düzelmek, bir iş icra etmek, yürütmek, devamlı ve sabit olmak, hak zahir ve sabit olmak, bir şeyin direği nizamı, namazda ayakta durma, her şeyi koruyan tutan esmaül hüsnadan, bir şeyin kıymeti değeri, durma, ikamet, ikamet yeri., istikamet,  vadini tamamlamak, sözünü tutmak, doğrulmak, kavim, topluluk, reis, başkan, idareci, tam ve kamil.

KABERA: قبر

Mezar, kabir, ölüyü defnetmek için  kazılan çukur, derin çukur yer, sırların ifşa edileceği hal, öd ağacında olan çukur yer, çabuk meyve tutan ağaç

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız