Okuyuş

RAD SURESİ 15. AYET

RAD SURESİ 15. AYET

17.03.2019

وَلِلّٰهِ يَسْجُدُ مَنْ فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَظِلَالُهُمْ بِالْغُدُوِّ وَالْاٰصَالِ ﴿15﴾

Göklerde ve yerde olanların hepsi, isteyerek yada zorunlu olarak Allah'a secde ederler. Gölgeleri de sabah akşam O'na secde etmektedirler.

Kelime Açıklamaları

TÂA: طاع

Boyun eğmek, yumuşamak, ağacın meyvesini toplamak, rıza göstermek, bir şeye gücü yetmek, itaat,  taat, muvafakat eden, gönülden davranan. İzin vermek, gönülden , isteyerek davranmak, örfde farz olmayan gönüllü yapılan ibadet, yapılacak faaliyetin tüm araç gereçleri kişide mevcut olması.

KEREHA: كره

Bir şey sonradan çirkin olmak, bir şeyden tiksinip iğrenmek, birini bir işe zorlamak, bir şeyi kerih, çirkin görüp iğrenmek, meşakkat, zoraki, harp, musibet, belâ, zorluk, şer, nefret.

SECEDE: سجد

Huşu tevazu ve tezellül ile boyun eğmek, alnını yere koymak, başını aşağı indirip eğilmek, mescit, cami, yeryüzü, hizmet, Kâbe, secde edilen her yer

ĞADÂ : غدا

Sabah vakti gelmek veya gitmek, erken davranmak, sabah kahvaltısı, öğle yemeği, bir işi erkenden yapmak, yarın, fecir vaktiyle güneşin doğma vakti arasındaki zaman.

ESALE: اصل

Bir şeyi iyice bilinceye kadar aslını araştırmak, et bozulmak, değişmek, bir şey köklü , sağlam olmak, asil olmak, kök, menşe, dip, sebep, dayanak,  orijinal, gerçek, temel, vekil olmayan, ikindi akşam arası, nesep, şeceresi.

ZALELE:ضل

Bir şeyi gündüz işlemek, yapmak, gündüz veya gece yapmak, devamlı yapmak, bir şey gölgeli olmak, bir şey diğer bir şeyi örtüp bürümek, yaklaşmak, yönelmek, yakın gelerek gölgesini getirmek, şemsiye, paraşüt. Gecenin  karanlığı, bir şeyin kalıbı, şahsı, kendisi.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu