Okuyuş

ÖZDENETİM

ÖZDENETİM

11.09.2021

ÖZDENETİM

Ben kendimi denetlemezsem beni kim denetleyecek, kim durduracak? Ya da nerede durmam gerektiğinin sınırı ne?  Hani soruluyor ya bugün Allah için ne yaptın? Bugün kendin için ne yaptın?

TAHA/126: “Allah buyurur: Ayetlerimiz sana geldiğinde sen böyle unutmuştun, bugün de sen aynı şekilde unutuluyorsun."

SECDE/14: "Bu gününüzü unutmuş olmanın karşılığını tadın. Kuşkusuz biz de sizi unuttuk. Yaptıklarınıza karşılık sonsuzluk azabını tadın."

Sen Allah’ı unutursan Allah da sana kendi nefsini unutturur. Kendin için neyin iyi, neyin kötü olduğunu anlayamaz hâle gelirsin.  Demek ki sıralamayı doğru yapmak gerekiyor. Peki, Allah için yapmak ne demek? Ne yaparsam Allah için yapmış; ne yaparsam kendim, kendi nefsimin yararına bir şey yapmış olacağım? Bunları uzun uzun düşündüm, güneş doğmadan uyandım. Bana yeni bir gün, yeni bir sayfa verdiği için Rabb’ime hamd-ü senalar ettim. O’nun adıyla başladım günüme ama bu benim için, benim yararıma olan bir şey.

Allah’ın adıyla, O yüce yegâne güce özümü teslim ederek başlamak sadece bana yol gösterir. Allah için bir şey yaptım diyemem. Günün ilk ışıklarıyla günlük meşgaleler başlıyor.

İSRA/78: “Güneşin sarkmasından/aydınlanmasından gecenin kararmasına kadar salatı ikame et ve fecr/güneşin doğmasından önce Kur'ân'ını/okuyuşunu da unutma. Çünkü fecrin okuyuşu şahitlendirilmiş oldu.”

 Meleklerin şahit olduğu bir namaz. Uyuyarak değil, uyanık, hazır, dik, evet farkındayım diyerek. Okumak, anlamak ve yaşamak. Okuyorum ezberimde olanları. Okuma kısmı tamam. Anlamak ve yaşamak sanırım işin en zor kısmı bunlar.

Günlük meşgaleler öylesine sarmış ki! Sarmaşık gibi önümüzü, arkamızı hayatı rutine bağlayıp yuvarlanıp gidiyoruz. Sorgulama yok. Öyleyse anlamaya çalışmalıyım, farkına varmalıyım hayatı, neyi niçin yaptığımı. “İki günü eşit olan zarardadır.” diyor Allah’ın resulü.  Bugünkü bilimin ulaştığı son noktayı o günden bize gösteriyor, uyguluyor. Rutinden çıkın. Her gün yeni bir gün. Öyleyse o yeni güne yeni bir şeyler ekleyip tekrar soruyorum kendime “Bugün Allah için ne yaptın?”

Allah’ın razı olduğu bir hayat yaşamak duasıyla…

  HANİGÜN