Okuyuş

NAHL SURESİ: 69.. AYET

NAHL SURESİ: 69.. AYET

20.12.2019

ثُمَّ كُل۪ي مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُك۪ي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًاۜ يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهُ ف۪يهِ شِفَٓاءٌ لِلنَّاسِۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Sonra her çeşit meyvelerden ye, Rabbinin yollarında boyun eğerek yürü! Onun karınlarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkarır ki onda insanlara şifa vardır. Şüphesiz bunda düşünen bir topluluk için ibret vardır.

Kelime Açıklamaları

FEKERA: فكر

Bir şey hakkında düşünmek, birine bir şeyi hatırlatmak, kafasını çalıştırmak, bir meseleyi halletmek için kafayı çalıştırmak, tefekkür, nosyon,  üzüntü, görüş, hacet, ihtiyaç, ideoloji, tasavvur, fikir,

ZELLE : زل

Ayağı kaymak, görüşünde hataya düşmek, doğrudan sapmak, birini sürçtürüp kaydırmak, yanılma

ŞEFÂ: شفا

Zahir olmak, yeni ay doğmak, hastalığını iyileştirmek şifa vermek, bir şey pek yakın olmak, bir şeyle tedavi olmak, bir şeyin kıyısı kenarı, az şey, hastalığın gitmesi, şifa bulma, ilaç, hastane, sanatoryum, iyileşmek, sönmek, sağlığa kavuşmak iyileştirme, iyileştirme, şifa.

SELEKE: سلك

Bir yere yola vs. ye girmek, bir şeyi bir şeye sokmak, yola düzülmek, idhal etmek, sokulmak, sürüklenmek, inci boncuk dizilen ip, heyet, doğru iş, gidişat, ahlak, davranış, yol.

LEVENE: لون

Renkli yapmak, hurmada olgunlaşma belirmek, renkli olmak, rengi değişmek, çeşit, sınıf, nevi, bir şeyi diğerinden ayıran hal, boya, konuşma veya yazıda çeşit çeşit  üslup kullanma.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu