Okuyuş

NAHL SURESİ: .92 . AYET

NAHL SURESİ: .92 . AYET

11.02.2020

وَلَا تَكُونُوا كَالَّت۪ي نَقَضَتْ غَزْلَهَا مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ اَنْكَاثًاۜ تَتَّخِذُونَ اَيْمَانَكُمْ دَخَلًا بَيْنَكُمْ اَنْ تَكُونَ اُمَّةٌ هِيَ اَرْبٰى مِنْ اُمَّةٍۜ اِنَّمَا يَبْلُوكُمُ اللّٰهُ بِه۪ۜ وَلَيُبَيِّنَنَّ لَكُمْ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ مَا كُنْتُمْ ف۪يهِ تَخْتَلِفُونَ

Bir topluluk, diğer bir topluluktan daha çok olduğu için, yeminlerinizi/sağduyunuzu aranızda bozucu bir vasıta/müdahale yaparak, ipliğini kuvvetli büktükten sonra çözen/enkaza çeviren gibi olmayın! Çünkü Allah, sizi bununla dener/deniyor. Hakkında ayrılığa düştüğünüz şeyleri kıyam  günü size açıklayacaktır.

Kelime Açıklamaları

KAVİYE: قوى

Kavi, güçlü kuvvetli olmak, gücü yetmek, muhtaç, fakir olmak, kuvvetlendirmek, takviye etmek, aç, açlık, alıcı, alan, yağmuru az sene, kıraç, çöl yer, cesaret, şiddet, zor.

HALEFE: خلف

Arkasında olmak, birinden sonra gelmek, sonra yaşamak, geriye kalmak, halife olmak, yemek vs.nin tadı kokusu değişik olmak, vadini yapmamak, muhalefet etmek, birinin yerine vekil edinmek, sırt, arka, sona kalan, artakalan,  değişik şey, muhtelif, çeşitli.

BELÂ : بلا

Denemek, tecrübe temek, eskimek, yıpranmak. musibet, imtihan, bela, gam ve hüzün, gözden kaybolmak, yok olmak,  zeval bulmak,  kötüleşmek. yıpranmak,  çürüme, bozulma, dikkatli olmak. itina etmek, düşünceli olmak, bir şeyin farkına varmak. 

DEHALE: دخل

Bir yere girmek, içeriye sokmak, nüfüz etmek, birini ziyaret etmek çıkagelmek, içi fasit olmak, bir yere gitmek, karışmak, bir şeyin içi iç yüzü, insanın niyeti,mezhebi, giriş, misafir, iç işleri bakanlığı.

RABÂ -RABEVE:ربا

Yetişmek, yetişip büyümek, bir şeyi çoğaltıp artırmak, tepe, yüksek yere tepeye çıkmak, yükselmek, üste çıkmak, nefes darlığı olmak, bir şey şişip kabarmak, fazlalık. 

ĞAZELE: غزل

Yün, pamuk vs.yi büküp iplik eğirmek, örümcek, çok iplik büken eğiren, kırkına yaklaşmak, flört etmek, ceylan yavrusu, kuşluk vaktinin evveli, güneş yahut güneşin doğduğu esnadaki güneş

NEKESE: نكث

Bozmak, iptal etmek, çözmek, izi silinmek, ip vs. çözülüp bozulmak, bir işten vazgeçip diğerine yönelmek, aralarındaki ahdi bozmak, tabiat, huy, kuvvet, yapabileceğinin en son gücü, hilaf.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu