Okuyuş

NAHL SURESİ: .84. AYET

NAHL SURESİ: .84. AYET

04.02.2020

وَيَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ اُمَّةٍ شَه۪يدًا ثُمَّ لَا يُؤْذَنُ لِلَّذ۪ينَ كَفَرُوا وَلَا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ

Her ümmetten bir şahid getirdiğimiz gün, artık ne kafirlere izin verilir, ne de onların özür dilemeleri istenir.

Kelime Açıklamaları

EZENE: اذن

Bir şeyi bilmek, açıklamak, arz etmek, ilan etmek, dinlemek,  kulağına dokunmak değmek, birine izin vermek, müsaade etmek, namaza çağırmak, ezan okumak, hayvan ve insanlarda işitme organı kulak, kulp, kabza, müezzin, minare, ezanlık.

ŞEHEDE: شهد

Şahitlik etmek, bilmek, yemin etmek, gözüyle görmek. Bir mecliste hazır bulunmak, kesin olarak haber vermek, muttaki olmak, yemin etmek, , şehit olmak, delil şehadet, ikrar.

BEASE:بعث

Yalnızca göndermek, uykusundan uyarmak, görevlendirmek, harekete geçmek, kımıldamak, mebus, millet vekili, delege. teşvik etmek, boşanmak, özel heyet. gözetlemek, araştırmak, Basü Badel Mevt; “Öldükten sonra dirilmek”

ATEBE: عتب

Konaklayanına sıkıntı veren her yer, merdiven ve kapı eşiği, kişinin hoşnut edilmesi için talepte bulunması, özür dilemek, levm etmek, ayıplamak, işlediği çirkin işten ötürü kınamak, vazgeçmek, yüz çevirmek,  gönlünü almak, razı etmek, birini kınamak, azarlamak, rıza ve hoşnutluk istemek, rıza, hoşnutluk, kötülükten vazgeçme, bir yerden diğerine, bir sözden diğerine geçmek, yolun kolayını terk edip zoruna gitmek,

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu