Okuyuş

NAHL SURESİ: .119. AYET

NAHL SURESİ: .119. AYET

17.03.2020

ثُمَّ اِنَّ رَبَّكَ لِلَّذ۪ينَ عَمِلُوا السُّٓوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ وَاَصْلَحُٓواۙ اِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِهَا لَغَفُورٌ رَح۪يمٌ۟

Sonra senin Rabbin, cahillikle kötülük işleyen, ardından da dönüş yapıp sulh edici işler yapanlardan yanadır. Senin Rabbin, bütün bunlardan sonra elbette gafur ve rahimdir.

Kelime Açıklamaları

TÂBE:تاب

Hatasından Allah’a dönmek, zahir olan şeyden pişman olmak, tövbe, nedamet, pişmanlık,  günahlarında pişman olan dönen,bir daha dönmeyeceğine kesin kara vermek ve düzeltebilecek olan hareketlerini/ amellerini dönüş yaparak düzeltmektir,  dut ağacı.

SÂE:ساء

Birinin hoşlanmadığı iş yapmak, başına kötü bir hal gelmek,  kötü sanmak, bir işten tiksinmek, kerih görmek, ateş, günah, suç, kusur, ayıp, noksan, çirkin, kötü huy, kaygılanmak, kırmak, üzmek, acı vermek, çektirmek, tasalandırmak,  mahzun etmek, müteessir olup gücenmek, kabahat,  keder

SALEHA:صلح

Bir şey iyi olmak, bir şey diğer bir şeye yaraşır, faydalı uygun olmak, ateş ile tutuşturmak,dua, onarmak, islah etmek,sulh, ıstılah, iyilik etmek, aralarını bulmak, barıştırmak, mu salaha (barış) yapmak, ittifak etmek, anlaşmak, , istikamet, iyilik, doğruluk, uygunluk, vecibeleri gereğince yerine getiren insan.

CEHELE:جهل

Tencerenin kaynaması şiddetlenmek, bilmemek, tanımamak, hafifsemek, közü karıştıran değnek, bilinmeyen meçhul. Cahil olmak, zayi etmek, yitirmek, cehalete hamletmek, bilgisiz, işaretsiz.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu