Okuyuş

NAHL SURESİ: .113. AYET

10.03.2020

وَلَقَدْ جَٓاءَهُمْ رَسُولٌ مِنْهُمْ فَكَذَّبُوهُ فَاَخَذَهُمُ الْعَذَابُ وَهُمْ ظَالِمُونَ

Kesinlikle, onlara, kendilerinden bir elçi geldi, onu yalanladılar. Bunun üzerine onlar zulümlerine devam ederken azap onları yakalayıverdi.

Kelime Açıklamaları

EHAZE: اخذ

Bir şeyi almak, sahip olmak, edinmek,  tutmak, taklit, yakalamak, galebe etmek, kahretmek, alıkoymak, menetmek, engel olmak, ipnotizma, taklit,  ayıplamak, azarlamak, suçu karşılığı cezalandırmak, yol, usul, ilmin membaı, kaynağı.

ZALEME: ظلم

Zulüm etmek, hakkını noksan vermek, bir şeyi yerinden başka yere koymak, malını gasp etmek, doğru yoldan sapmak, gece kararmak, karanlık olmak, zulmetmek, hakkını yemek, zulüm, , nereden geleceği bilinmeyen çapraşık iş, karanlığa girmek.

RASİLE: رسل

Teenni ile gitme , bir şeyi salmak, bırakmak, tahliye etmek, tutmak, göndermek, yollamak, kendi haline kendi başına bırakmak,  güvenmek, mektup veya elçi göndermek, zorlanmaksızın akıcı konuşmak, mesaj, elçilik, peygamberlik, bir iş de acele ve şiddet yapmayıp teenni ve kolaylıkla davranma, topluluk, sefir, kurye.

CÂE: جاء

Geliş, getiriliş, rahat bir şekilde gelmek, getirmek, yağmur yağmak, iş yapmak, ortaya koymak, uymak, uygun gelmek, varmak, ulaşmak, beyan etmek, yapmak, başarı ile tamamlamak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu