Okuyuş

NAHL SURESİ:45. AYET

NAHL SURESİ:45. AYET

03.12.2019

اَفَاَمِنَ الَّذ۪ينَ مَكَرُوا السَّيِّـَٔاتِ اَنْ يَخْسِفَ اللّٰهُ بِهِمُ الْاَرْضَ اَوْ يَأْتِيَهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَۙ

Kötülükler yapmayı tuzaklayanlar, Allah'ın, kendilerini yere geçirmeyeceğinden, yahut hiç ummadıkları bir yerden kendilerine azabın gelmeyeceğinden emin midirler?

Kelime Açıklamaları

SÂE:ساء

:Birinin hoşlanmadığı iş yapmak, başına kötü bir hal gelmek,  kötü sanmak, bir işten tiksinmek, kerih görmek, ateş, günah, kusur, ayıp,noksan, keder

MEKERA: مكر

Hile ile aldatmak, bir şeyi renkli yapmak, evde hububat biriktirip karaborsa yapmak, bir şey kızarmak, birini hile ile maksadından döndürmek.

EMENE: امن

Korkusuz ve asude olmak, emin olmak, güvenli olmak, mü’min, iman eden,  birine bir hususta itimat etmek, güvenmek, inanılır mutemet olmak, boyun eğmek, itaat etmek, temin etmek, emanet,  himaye etmesini istemek, bir şeyi koruyup kollayan, itimatlı, kafirin karşıtı.

HAYESE: حيث

Zarfı mekân ve zarfı zaman olup zamme üzerine mebnidir, her nerede, şöyle ki, oysa,yerden , yönden.

ŞEARA: شعر

Hissetmek, bilmek, şuur,  şiir söylemek, şiirde galebe gelmek, birine bir şeyi bildirip âgâh kılmak, parola sembol, iyice bilip anlamak, ölçü kafiye, menasiki  haccın mahalli, dinin korunmasını gerekli kıldığı hususlar, ışık yayılmak, kıllanmak, tüylenmek, bir şeye kıl döşemek, safran, bitkiçok insan topluluğu, bir birine girmiş ağaç topluluğu.

HASEFE: خسف

Bir yer yere göçmek, ay vs. tutulmak, bir şey eksilmek, pınarın suyu çekilmek, tavan çökmek, üzerindekilerle yere göçmek,  yerin dibine geçmek, zayıflamak, zelil kılmak, horlamak, rengi değişmek, gözü çıkmak- ziyası yok olmak,  birine hoşlanmadığı kaçtığı şeyi yüklemek, noksan, eksik.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu