Okuyuş

İSRA SURESİ 13. AYET

İSRA SURESİ 13. AYET

19.04.2020

وَكُلَّ اِنْسَانٍ اَلْزَمْنَاهُ طَٓائِرَهُ ف۪ي عُنُقِه۪ۜ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ كِتَابًا يَلْقٰيهُ مَنْشُورًا

Her bir insana onun boynunda tairesini  lüzumlu kıldık. , kıyam gününde onun için, onu neşredilmiş olarak karşılayacağı bir kitap/yazı/kader çıkarırız.

Kelime Açıklamaları

LEKÂ: لقا

Birisiyle karşılaşmak, buluşmak, karşılaşmak, bulmak, öğrenmek, görmek,  yaşamak, muzdarip olmak, giden, sona erdirmek, yalın olmak, almak, yüz yüze gelmek, yönünde gitmek, yüzüne felç inmek, tutuklamak, tevkif etmek, öğretmek, dikte etmek, birinden bir şey almak, atılmış değersiz şey, söz söyleme sanatı- belağat, yolun ortası

LEZEME:لزم

Bir şeyden katiyyen ayrılmayıp sabit ve devamlı olmak, sukut etmek, üzerine gerekli kılmak, icab etmek, devam etmek, borçlunun yakasına yapışmak, sarmaşık, gerekli, zaruri, mengene, teğmen, iki şey arasını ayıran.

TÂRA: طار

Uçmak ,havada yükselmek, şöhreti yayılmak, meşhur olmak, bir şeye doğru süratle gitmek, kaçırmak, dağılmak, yayılmak, kuş, hayır veya şerden nasip, insanın rızkı, dimağ, uçak, hafiflik. Kızdı, öfkelendi, uğurlu veya uğursuz sayılan şey.

ANEKA: عنق

Boyun, boynuna vurmak, ekinin başağı çıkıp uzamak, yıldız kaybolmak, batmak, birini perişan ve mahrum bırakmak, şiddetli iş, felaket, hüsran, insan topluluğu, kavmin reisi, yüksek ve uzun tepe.  

NEŞERA : نشر

Elbiseyi yaymak, haberi faş edip yaymak, kitap basılıp yayınlamak, ölüyü diriltmek, yeri su ile diriltip yeşertmek, haber yayılmak, anons, ilan,  yayın, çok geişlemek, yaymak, neşreden.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu