Okuyuş

İRADE VE TESLİMİYET

İRADE VE TESLİMİYET

11.09.2021

İRADE VE TESLİMİYET

İrade; karar verme, ölçme, inceleme, onaylama ya da reddetme… Yaşayan her canlının hayatta kalabilmek için yaptığı seçim. Bitkilerde tohum önce kökleriyle tutunuyor toprağa. Toprağın altında nemli ve kolay ilerleyebildiği kadar ilerliyor. Kökleşiyor. Sonra toprağın üzerinde yaprak açıyor. Boy atıyor. O bitki de yaşamak için kendine yeterli verilen iradeyi kullanıyor. Sonra toprak kurur, nem azalırsa önce ilk çıkan en alt yapraklarını feda ediyor ki üsttekiler büyümeye devam etsin. Nasıl bir yasa? Minicik bir tohum bunları nereden biliyor? Hayvanlar… En minik böceğinden en büyüğüne kadar yaşam savaşı veriyor. Karnı doyuncaya kadar yiyor, yavrularını besliyor. Avlanırken en hasta güçsüzleri avlıyor ki güçlü nesiller çıksın… Bunu ona kim öğretiyor? Bir ceylanı avlayıp sonra karnında yavrusu olduğunu görünce ölen aslanı hepimiz biliriz. O aslanın içindeki o yüce vicdanı koyan kim?

 Ve insan… Sadece iradenin insanda olduğunu sanırdım. Ama hayır! İrade her bir canlıda var. En az kullanan da insan. İster doğanın yasası de ister evrenin yasası istersen evrensel de fark etmez. Bu yasayı bozan, bitkiye hayvana en çok da kendi nesline zarar veren insan… Bir hayvan yiyeceğinden fazlasını avlamıyor ve yemiyor ama insan hep daha fazla… Dolaplar tüketemeyeceği kadar çok dolduruluyor, biter korkusuyla hep gözü aç. Daha kendinden sonraya yetecek kadarını kendisi için biriktiriyor.

İSRA/100 “De ki: “Eğer siz Rabbimin rahmet hazinelerine sahip olsaydınız, o zaman da tükenir korkusuyla cimrilik ederdiniz. Zaten insan çok cimridir.”

İnsanları, hayvanları, bitkileri kendine göre yönetecek, tatmin olmamış nefsini tatmin etmeye çalışacak. Oysa hem onu hem kâinatı bir yasaya bir ölçüye göre yaratanın gözlemlemediğini mi sanıyor. Sisteme verdiği zararı görmediğini mi? Yalnızca biraz mühlet veriyor.

TAHA/129 “Eğer rabbin tarafından daha önce söylenmiş bir söz ve belirlenmiş bir vade olmasaydı, hemen yakalarına yapışılırdı.”

Evet, onlar için azap elzem ama zamanı var. Biraz daha mühletleri var ve sonsuz cehennem var.

HANİGÜN