Okuyuş

HUD SURESİ 13-16 DEĞERLENDİRME

HUD SURESİ  13-16 DEĞERLENDİRME

21.06.2018

HUD SURESİ

13. Ayet: Bu hayat verici, diriltici, diri ve genç tutan yasa, ilke ve hükümler için, bunları söyleyen veya ortaya koyan kişinin kendi düşünceleri, çıkar ve menfaat dünyasına dayalı uydurma, yalan, iftiralarıdır dercesine bir tavır, tutum veya söylem içerisinde olanlar için (Bu kendi nefsin-özün bile olabilir),

Deki; (Buna ister meydan okuma, ister tutunduğu, tabi olduğu, dava edindiği ilke, hüküm ve yasalara güveniyor desinler) eğer bu ezeli ve ebedi evrensel olan sünnetullahın uydurma, yalan veya iftira olduğunu düşünüyor yada iddia ediyorsan, haydi bakalım buyur; yaşantınızı, düşüncelerinizi, ilke ve hükümlerinizi, ortaya koyacaklarınızı destekleyecek her kim ve her ne var ise onlarla birlikte, hayat veren, değerli olan ve değerli kılan daha iyisini veya on benzeri-muadili olan surede siz getirin!

Çünkü; bu güvene girilmesi tabi olunması gereken ilkeler, hükümler, yasalar, ayetler öyle bir şey ki; Onun benzerini-muadilini ortaya koyabilecek hiçbir güç ve kudret yoktur. (Bu nedenle o yasalar için ayrıca bir ispat yoluna gitmene gerek bile yoktur.)

 

14. Ayet: Eğer bu duruş ve söyleminize bir karşılık veremiyorlarsa (-ki veremezler) veya veremiyorsanız, şunu bilin ve kabul edin ki, işte yalanladığınız O indirilen ve daima yürüklükte olan evrensel ilke, yasa ve hükümler var ya! İşte O ancak ve ancak Rab olan Allah’ın ilmi ve bilgisine dayalı gelen hakikatlerdir. Ve Ondan başkada yaşamınıza dokunacak, size hayat verecek, sizi diriltecek ve diri tutacak, size değer katıp sizi değerli kılacak başkaca bir İlahta yoktur.

Artık bu duruma, hakka ve hakikate, bu değer ve ilkeler üzerine durmaya teslim oldunuz mu? ARTIK MÜSLÜMAN MISINIZ?

 

15. Ayet: İşte kim ki dünya hayatını (anlık veya yakın hayatını) güzel, süslü, konforlu geçirmek uğruna peşinen karşılığını ister ve buna dayalı bir yaşam ve yol tutarsa, bu hususta hiçbir haksızlığa, eksikliğe ve mağduriyete uğratılmadan, orada onlara amellerinin, yapıp-ettiklerinin karşılığı olan hak ettikleri eksiksiz bir şekilde kendilerine verilir-ödenir.

 

16. Ayet: Ancak, onların ahirleri-gelecekleri için hak ettikleri ateştir! Çünkü onların yakın olan-dünya hayatı için ortaya koydukları değerler ile yapıp ettikleri her ne var ise ahirleri-gelecekleri için batıldır, faydasız beyhude şeylerdir. Bu nedenle ahirleri-gelecekleri için hiçbir hükmü de yoktur ve olmayacaktır. Artık onların dünya hayatını kazanmak uğruna yapıp ettikleri, ortaya koydukları da yok olup boşa gitmiştir.  

,                                                                                                                                                                 MEHMET ÇİÇEK

Önceki Sonraki