Okuyuş

HİCR SURESİ:65. AYET

HİCR SURESİ:65. AYET

30.09.2019

فَاَسْرِ بِاَهْلِكَ بِقِطْعٍ مِنَ الَّيْلِ وَاتَّبِعْ اَدْبَارَهُمْ وَلَا يَلْتَفِتْ مِنْكُمْ اَحَدٌ وَامْضُوا حَيْثُ تُؤْمَرُونَ

Gecenin bir bölümünde ehlini yola çıkar/sirayet ettir; sen de arkalarından git/takip et/izle. İçinizden kimse geriye dönüp bakmasın/iltifat etmesin. Sizden istenen yere kadar geçip gidin.”

Kelime Açıklamaları

EHELE : اهل

Evlenmek, ahbap  edinmek, alışmak, ısınmak, akraba , aşiret, zevce , aile, bilgin, ilim ehli, uzman, eksper, meziyetler, ehliyet, selahiyet, yetki, milli, vatani.

LEYELE: ليل

Geceleyin, geceye özgü, ay, ay- gün, gün- aydan aya- günden güne, sulh, barış, boy bosvs.de benzeri, ikiz eşi, limon,

GATAA :قطع

Kesmek, birbirinden  ayırmak, terk etmek, arkadaşlığı bırakmak, birini delil ve burhan ile susturmak ,küsmek alakasını kesmek, geceden bir kesit, son hudut, sesi kesilmiş adam, meyveyi devşirmek, sıla-i rahimi terk etmek, nehir kurumak, aralarındaki sevgi ve dostluk bağının kesildiğini gösteren nişane

DEBERA : دبر

Ölmek, peşinden gitmek, geride bırakmak, bir işin akıbetini düşünüp taşınmak, başında göremediğini sonunda görüp anlamak, hezimet, her şeyin sonu, sırt, arka, sonu, encamı, işi idare etmek, sonu düşünmek, tedbir almak

LEFETE:لفت

Geri döndürmek ,döndürmek, saptırmak, bükmek, geriye, aşağıya bakmak, sıkmak, çevirmek, ters çevirmek ,bir şeyi burup çevirmek, ağacın kabuğunu soymak, birini görüşünden çevirmek, bir şeyi dürmrk, katlamak, huyu ve dili kötü olan, aldırmamazlık, şaşı.

SERAYE:سرى

Geçmek, gitmek, geceleyin gitmek, gece yürüyüşü, yürümek, kan damarlarda cereyan etmek, ağacın kökü yer altında yayılmak, üzüntü geceleyin gelmek, yola gitmek, bir şeyi seçmek,  akan bir nehir, makam olarak yükseklik, yüksek yer, saklamak, küçük nehir.

MEZAYE: مضي

Gelip geçen, olup biten şey, geçmek, gitmek, gidiş,  ölmek, devam etmek, bir işli infaz etmek, tamamlamak, ileri geçme, mazi, keskin kılıç.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu