Okuyuş

DEĞERSİZLİK VE YÜCELME

DEĞERSİZLİK VE YÜCELME

Aynaya baktığında gördüğünden ibaretsin. Saf seni gösterir bazen. Ne övülmelerle şişirilmiş ne de aşağılanmalarla değersizleştirilmişsindir. Hala seni rahatsız eden duygular varsa, suyu sert bir şekilde yüzüne çarpmalısın ki kendini yüceltecek yada değersizleştirecek hiç bir hissin yüzünde mesken edinmesine izin vermeyesin.

Sonra döndüğünde cevaplandırılacak soruların olmalı. Neden gelen tepkiler seni farklı duygulara sokuyor? Neden bir başarısızlıkta yada aşağılanmada değersiz hisseder insan kendini? Oysa ki değerli. “Ben değerliyim! Ben değerliyim! Ben farklıyım. Düşüncelerim var. Değer yargılarım var. Kendimle özleşecek huylarım var. Zevk aldığım konular var. O halde kimsenin beni aşağılamaya hakkı yok. Benim de kişiliğimi gizlemeye, susmaya, çabalamamaya hakkım yok. Arayışta olmamaya, gerçek olana ulaşmamaya hakkım yok.

Ve diğer soru: Ne etki etti kendimi böyle haddimden fazla yüceltmeye? “ Evet değerliyim. Ama bu beni farklı göstermemeli. Kişiliğimden uzaklaşmamalıyım. Birinin sözleriyle kendimi diğerlerinden üstün görmemeliyim. Bir konuda öne çıkmam; sadece kendimdeki gücü fark etmemi sağlamalı. Benden başkasını değersiz görmemi değil.”

Aynaya baktığın da bu sorulara cevaplayacak güç bulur mu insan kendisinde? Yoksa yine kendisini tanıyamaz mı aynada?

Sen aynada göründüğünden ibaretsin.

Aykut Gündağ

Önceki Sonraki